Piektdiena,  6. decembris,  2019
 
Vārda dienas:   Niklāvs, Nikolajs, Niks
KURSĪŠU PAGASTS Saldus novads
   

  Noslēdzies VKKF atbalstīts projekts “Portrets tuvplānā (8)”

  4. jūnijs 2019, 17:54 2019 drukāt
  Noslēdzies Kursīšu bibliotēkas-informācijas centra realizētais projekts “Portrets tuvplānā (8)”, kuru finansiāli atbalstīja VKKF. Projekts tika atbalstīts ar 720.00 euro lielu līdzfinansējumu.
  Projekta mērķis bija organizēt pasākumus-tikšanās ar grāmatu autoriem, kultūras personībām, veicināt sabiedrības interesi par latviešu literatūru un dažādot kultūrvidi un norises pagastā.
  Sadarbībā ar skolas bibliotēku tika noorganizēti 2 literāri pasākumi bērniem un jauniešiem Kursīšu pamatskolā – tikšanās ar bērnu grāmatu autorēm Māru Jakubovsku (kopā ar sunīti Rufi) un Vitu Štelmaheri (kopā ar suni Rafi), sarīkoti 4 literāri pasākumi Kursīšu bibliotēkā sadarbībā ar kultūras darba organizatori – tikšanās ar folkloras pētnieci, literatūrzinātnieci, grāmatu autori Janīnu Kursīti-Pakuli, rakstnieci Andru Manfeldi, dzejnieku, žurnālistu, aktieri Tomu Treibergu, kino režisoru un sabiedrisko darbinieku Jāni Streiču. Šie pasākumi bija iespēja kopienas iedzīvotājiem, tikties un diskutēt ar literātiem, iepazīt to daiļradi un personību, saturīgi pavadīt brīvo laiku. Tika popularizēta latviešu literatūra, izveidojot 6 literatūru un viesus popularizējošas izstādes. Pilnveidota un dažādota kultūras dzīve un norises pagastā.
  Pasākumi Kursīšu pamatskolā un bibliotēkā pulcējuši 101 cilvēku lielu auditoriju, gan pieaugušos, gan bērnus no Kursīšiem un kaimiņu pagastiem un pilsētām (Zaņas, Ezeres, Nīgrandes pagastiem un Saldus pilsētas).
  19.janvārī bibliotēkā notika pasākums „Kurzemnieku gars: no paražām, tautasdziesmām līdz žestiem”, tikšanās ar folkloras pētnieci, literatūrzinātnieci, grāmatu autori Janīnu Kursīti-Pakuli. Sarunas laikā J.Kursīte dalījās pārdomās, izpētītajā, zināšanās par sev tuviem un aktuāliem jautājumiem. Tikšanos sākām ar kursīšniekim interesējošo jautājumu par Kursīšu pagasta vārda izcelsmi, nozīmi. Kursīši sastopami ne tikai Kurzemē, bet arī citu Latvijas teritorijā. Interesanti bija uzzināt un izprast kuršu ķoniņu izcelsmi, nozīmi. Kursīte runāja par kurzemnieku tradīcijām, to nozīmi, žestiem un to nozīmi, atšķirībām starp kurzemniekiem un latgaļiem. Apskatījām autores sarakstītās grāmatas, uzzinājām par viņas pētnieciskajām interesēm.
  25.janvārī Kursīšu pamatskolā notika pasākums „Paņem mani sev līdz…”, tikšanās ar bērnu grāmatu rakstnieci Māru Jakubovsku un sunīti Rufi. Tikšanās laikā ar bērniem rakstniece uzdeva jautājumus un interesējās vai bērni lasa grāmatas, vai viņiem ir mājdzīvnieki, lūdza pastāstīt par tiem. Rakstniece pastāstīja par sarakstītajām bērnu grāmatām “Reno un Java”, “Rufis atrod mājas”, “Rufis dodas dzīvē!”, “Meža detektīvs”, “Paņem mani sev līdzi”, kā tās tapušas un kur ņemts sižets, kāda bija sadarbība ar mākslinieku un citus ar grāmatu tapšanu saistītus stāstus. Neviltotu bērnu uzmanību izpelnījās divu grāmatu varonis – sunītis Rufis, jo stāsts, kā Rufis nonācis Māras ģimenē un kādi ir viņa piedzīvojumi, bija ļoti interesants. Gaidot ciemiņus, bērni  bija arī čakli strādājuši – tapa zīmējumi ar suņiem un tika domāti stāsti par sunīti Rufi. Rakstniece skatoties zīmējumus un lasot stāstiņus priecājās par bērnu izdomu un varēšanu.
  19.februārī bibliotēkā notika pasākums “Sev kaimiņos” tikšanās ar rakstnieci Andru Manfeldi. Tikšanās laikā interesenti varēja iepazīt rakstnieces personību un radošo darbību, ieklausoties stāstījumā par autores dzīvi, izaicinājumiem, grāmatu tapšanu. Pasākuma apmeklētāji jautāja un saņēma atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.
  4.aprīlī Kursīšu bibliotēkā notika pasākums “Gaismas apstākļi”. Pasākuma laikā bija iespēja satikt daudzpusīgu cilvēki Tomu Treibergu, kurš darbojas vairākās kultūras sfērās ir dzejnieks un atdzejotājs, Latvijas radio žurnālists un redaktors, aktieris un režisors etīžu teātrī “Nerten” (arī tā dibinātājs 2004.gadā kopā ar Svenu Kuzminu), raksta teātra, kino kritiku, darbojas Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvas "Kilograms kultūras" žūrijā, ilustrējis arī vairākas bērnu grāmatas. No 2017. gada februāra līdz 2018. gada decembrim Toms Treibergs kopā ar Svenu Kuzminu Latvijas Radio 1 veidoja raidījumu "Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru". Šobrīd T. Treibergs ir Latvijas Radio 1 raidījuma "Kultūras Rondo" vecākais redaktors. Tikšanās laikā Toms nedaudz iepazīstināja ar sevi un savu darbu, runāja par dzeju un to, kas viņu iedvesmo rakstīt, kas ir viņa autoritātes dzejā. Sanākušajiem bija iespēja baudīt dzeju paša autora izpildījumā.
  17.maijā Kursīšu bibliotēkā notiks pasākums “Tas garais gads”. Bibliotēkā viesojās kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks, gleznotājs, publicists un sabiedrisks darbinieks Jānis Streičs. Viņš ir teicis: «Mēs vienmēr nelieloties esam pratuši nest savu piederību latvietībai. Nevis sist ar dūri pret krūtīm, sak, esmu latvietis, bet to ar darbiem pierādīt. Izjūti iekšēji lepnumu par to, ka esi latvietis. Klusībā. Nevis ārēji: tad tā būs lepnība». Tikšanās pagāja nemanot un bija sirsnīga un dzīvesgudra, ar mīlestību pret Latviju un latviešiem. Jānis Streičs dalījās savās atmiņas par kolēģiem, aktieriem, satiktiem cilvēkiem, atziņām un viedokli par mūsdienu procesiem, kino un literatūru. Uzdodot jautājumu par mīļākajām filmā, režisors teica, ka “tās ir filmas, kuru uzņemšana saistīta ar patīkamām emocijām, dzīves notikumiem”. Viņš nosauca trīs un pastāstīja par to tapšanu, interesantiem atgadījumiem – “Limuzīns Jāņunakts krāsā”, “Teātris” un “Cilvēka bērns”.
  27.maijā Kursīšu pamatskolā notika pasākums „Rafi piedzīvojumi un citi stāsti”, tikšanās ar bērnu grāmatu autori Vitu Štelmaheri un sunīti Rafi. Tikšanās laikā bērniem bija iespēja uzzināt par V.Štelmaheres sarakstītajām grāmatām, to sižetiem, redzēt ilustrācijas prezentācijā. Satikt vienu no grāmatu varoņiem sunīti Rafi, iepazīt to bilžu prezentācijā un Vitas stāstījumā un redzēt viņa izpildījumā dažādus trikus. Bērni uzdeva jautājumus autorei un par to nopelnīja nelielas piemiņas balviņas.
  Bildes no pasākumiem pieejamas šeit - http://www.draugiem.lv/Kursisu.biblioteka/gallery/ ; https://www.facebook.com/kursisilibrary/ kā arī www.kursisi.lv .
  Par projekta aktivitātēm un pasākumiem varēja izlasīt afišās, interneta vietnēs – www.kursisi.lv, www.saldus.lv, www.biblioteka.lv, bibliotēkas profilos sociālajos tīklos draugiem.lv, facebook.com, twitter.com, publikācijās – laikrakstā “Saldus Zeme”, informatīvajos izdevumos “Saldus Novada vēstis” un “Kursīšnieks”.
   
  Mārtiņš Lagzdons
  Kursīšu bibliotēkas-informācijas centra vadītājs
  Projekta vadītājs
  Decembris 2019
  P
  O
  T
  C
  Pk
  S
  Sv
  01
  02
  03
  04
  05
  06
  07
  09
  10
  11
  12
  14
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  KURSĪŠU PAGASTA PĀRVALDES
  INFORMATĪVAIS IZDEVUMS  KURSĪŠU PAGASTA PĀRVALDE

  Kalna iela 2, Kursīšu pagasts
  Saldus novads
  LV-3890
  tālr./fakss 63846745
  e-pasts: